Na przeziębienie – lek z paracetamolem!

Gdy dopada nas przeziębienie lub grypa, chcemy jak najszybciej pozbyć się gorączki, bólu głowy, gardła czy mięśni i sięgamy po preparat wspomagający walkę z infekcją. Dlaczego warto zadbać o to, by lek zawierał paracetamol, jakie jest działanie paracetamolu i na co jeszcze zwrócić uwagę dokonując wyboru?

Czym jest paracetamol?

Paracetamol jest organicznym związkiem chemicznym, który stosuje się przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, maksymalne stężenie we krwi osiąga po ok. 30 minutach, a efekt jego działania utrzymuje się nawet do 5 godzin.1,2,3


Paracetamol na przeziębienie

W związku z tym, że lek z paracetamolem można kupić bez recepty a jego przyjmowanie korzystnie wpływa na łagodzenie objawów przeziębienia i grypy, jest często stosowany w przebiegu tych infekcji. Przede wszystkim pomaga obniżyć gorączkę, a także złagodzić bóle głowy czy mięśni. Należy jedynie pamiętać, by wybranego preparatu z paracetamolem nie łączyć z innymi, zawierającymi tę samą substancję czynną, ponieważ może to prowadzić do przyjęcia większej dawki, niż zalecana.


Lek z paracetamolem na przeziębienie – który wybrać?

Na rynku farmaceutycznym jest dużo preparatów zawierających paracetamol, zatem do leczenia przeziębienia dobrze jest wybrać ten, który oprócz paracetamolu zawiera inne substancje wspomagające walkę z infekcją. Przykładem może być Fervex. Oprócz paracetamolu, ma w składzie także feniraminę zmniejszającą przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa oraz hamującą wytwarzanie i wyciek wydzieliny, a do tego niwelującą odruch kichania i łzawienie. Poza tym lek zawiera witaminę C, wpływającą na poprawę pracy układu odpornościowego, uszczelniającą naczynia krwionośne i skracającą czas trwania infekcji. Wszystko to pozwala na kompleksowe łagodzenie objawów przeziębienia przy pomocy jednego preparatu.
Chorzy na cukrzycę mogą wybrać lek, który nie zawiera cukru – Fervex D. Lek ten, przygotowany w formie ciepłego napoju, rozgrzewa, obniża gorączkę, łagodzi dolegliwości bólowe, pomaga zwalczyć katar, a jednocześnie może być stosowany przez diabetyków.


Fervex, oprócz kompleksowego działania, dzięki formie proszku do rozpuszczenia w wodzie, zaczyna działać szybciej, niż tabletka.

Jak już wspomniano, dobrze jest zdecydować się na jeden rodzaj leku z paracetamolem tak, by nie dopuścić do przyjęcia większej dawki, niż zalecana. Jeśli wybór padnie na Fervex – można przyjmować go co 4 godziny.




1. CHPL FERVEX (04.2016)

2. http://www.czytelniamedyczna.pl/558,czy-i-jak-leczyc-objawowo-zakazenia-drog-oddechowych.html/

3. https://www.zaufane-apteki.pl/blog/leki-na-goraczke-268.html

Zachęcamy do głosowania:
stars for item with id = someItemID will appear here