Domowe sposoby na popularne objawy grypy

Chociaż objawów towarzyszących grypie jest wiele, a niektóre potrafią skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie, to są sposoby na to, by szybko i skutecznie się ich pozbyć.

Drapanie w gardle, kaszel

Rozwijająca się infekcja powoduje podrażnienie błon śluzowych gardła, co jest odczuwane jako drapanie, kłucie albo chrypka. Może także pojawić się kaszel. Aby zapobiec wysuszaniu śluzówki i jej dalszemu podrażnianiu, pij dużo płynów. Dobra będzie zarówno woda mineralna, soki, jak i herbatki ziołowe, a także popularny rosół. Dzięki płynom nie tylko zostanie utrzymany prawidłowy poziom nawilżenia gardła, ale zostaną wypłukane bakterie powodujące dolegliwości.


Katar lub zatkany nos

Aby udrożnić zatoki i nos, ale także pozbyć się kataru, spróbuj inhalacji. Wlej do naczynia gorącą wodę i dodaj do niej kilka kropli olejku, np. z mięty pieprzowej albo eukaliptusa. Pochyl się nad chmurką powstającej pary i wdychaj ją przez kilka minut. To pozwoli rozluźnić wydzielinę zalegającą w przewodach nosowych i zatokach, a w konsekwencji usunąć ją, przywracając możliwość swobodnego oddychania. Para wodna dodatkowo nawilży śluzówkę i pomoże usunąć bakterie. Do udrażniania i oczyszczania nosa z drobnoustrojów sprawdzi się także woda morska lub sól fizjologiczna w spray’u.


Bóle mięśni i ogólne osłabienie

Mięśnie zregenerują się i rozluźnią dzięki działaniu ciepła. Dobrze jest więc zafundować sobie kąpiel i położyć się do łóżka. Odpoczynek dodatkowo zadziała korzystnie na psychikę, uwalniając ją od napięcia i stresu, co przełoży się na szybszy powrót do zdrowia. W tym czasie sprawdzą się inne domowe sposoby na grypę: syrop z cebuli oraz mleko z miodem i czosnkiem. Mimo specyficznego smaku, te mikstury potrafią zdziałać cuda, a wszystko dzięki występującym w nim związkom o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym.


Gorączka

Jeśli grypie towarzyszy gorączka, zażyj lek, który nie tylko pozwoli ją obniżyć, ale także przyspieszy zwalczanie infekcji dzięki dodatkowym składnikom. Przykładem może być Fervex, który zawiera paracetamol, feniraminę i witaminę C. Paracetamol likwiduje gorączkę i ból, feniramina udrażnia zatkany nos, zmniejsza ilość wydzieliny i odruch kaszlu, a witamina C pobudza układ immunologiczny do pracy. Jeśli dopada Cię grypa, domowe sposoby pomogą złagodzić lub całkowicie zwalczyć jej objawy w bezpieczny, naturalny sposób. Przy silniejszych dolegliwościach warto zażyć lek w łatwo przyswajalnej postaci, np. proszku w saszetkach do rozpuszczenia w ciepłej wodzie.

Zachęcamy do głosowania:
stars for item with id = someItemID will appear here