Domowe sposoby na przeziębienie i grypę:

Pogorszenie samopoczucia, spadek energii, bóle głowy i mięśni oraz uporczywy katar, to pierwsze objawy infekcji. Jak je szybko pokonać i wrócić do pełnej formy?

Ciepło Twoim sprzymierzeńcem

Jeśli czujesz, że przeziębienie odbiera Ci energię do działania i osłabia organizm – dzień lub dwa spędź pod ciepłym kocem albo po prostu w łóżku. To pozwoli Ci nie tylko odpocząć i zregenerować siły, ale przede wszystkim dogrzać organizm, motywując go do skutecznej walki z pierwszymi objawami infekcji. Pamiętaj, żeby wypoczywać w przewietrzonym pomieszczeniu, pozbawionym wirusów obecnych w powietrzu. Jeżeli musisz wyjść z domu – ubierz się ciepło, najlepiej na cebulkę, co umożliwi dostosowanie garderoby do zmieniającej się temperatury, po przyjściu np. do pracy. Szalik, czapka i rękawiczki są przy przeziębieniu obowiązkowe!


Leki z domowej apteki

Mimo że czosnek kojarzy się z intensywnym zapachem, to jest doskonałym naturalnym antybiotykiem. Zjadaj go w surowej formie, np. do kanapek, sałatek, past, bo rozdrobniony – wydziela substancję zwalczającą stan zapalny i infekcje. Innym sposobem na kulinarną walkę z przeziębieniem jest wypijanie syropu z cebuli, który jest bogaty w substancje bakteriobójcze i witaminę C. Znacznie przyjemniejszym w smaku i równie skutecznym narzędziem w walce z infekcją jest miód. Zawarte w nim związki mobilizują układ odpornościowy do wydajniejszej pracy, rozgrzewają organizm i wspomagają zwalczanie bakterii oraz wirusów. Niezwykle ważna w diecie jest witamina C, która uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega przedostawaniu się do nich tego, co szkodliwe. Zawierają ją nie tylko cytrusy, ale również np. natka pietruszki, która w swojej świeżej, nieprzetworzonej postaci, dodatkowo działa bakteriobójczo. Działanie przeciwzapalne wykazuje także imbir, który możesz dodać np. do herbaty, a oprócz niego także rozmaryn, kurkuma i goździki.


Domowe sposoby na katar

Zatkany nos udrożni para wodna. Wdychaj ją bezpośrednio podczas kąpieli albo przelej wrzątek do naczynia, dodaj do niego kilka kropli miętowego lub eukaliptusowego olejku eterycznego i rozpocznij inhalację. Płucz nos wodą morską lub roztworem soli fizjologicznej. To pomoże oczyścić go z zalegającej wydzieliny. Jeśli nie masz w swojej apteczce odpowiedniego preparatu – możesz wykonać go samodzielnie. Wystarczy rozpuścić łyżkę soli w szklance ciepłej wody i tak powstałą substancję podać w ilości jednej kropli do dziurek nosa. Jeżeli lubisz ostrze przyprawy, jak pieprz cayenne, papryczka chili, curry, to dodane do posiłku pomogą Ci udrożnić nos. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z ich ilością i częstotliwością spożywania, bo mogą doprowadzić do nadmiernego przekrwienia śluzówki nosa i gardła.


Pierwsze objawy przeziębienia i grypy można skutecznie pokonać domowymi sposobami. Jeśli jednak zależy Ci na powrocie do pełnej aktywności, warto wspomóc tradycyjne metody suplementami diety i preparatami dostępnymi w aptekach. Przykładem może być popularny Fervex, który pomaga kompleksowo leczyć objawy przeziębienia i grypy.

Zachęcamy do głosowania:
stars for item with id = someItemID will appear here