Grypa czy przeziębienie?

Mimo że objawy grypy i przeziębienia są bardzo podobne, to warto rozróżnić rodzaj infekcji, żeby uniknąć powikłań i skrócić do minimum czas jej trwania. Co trzeba wiedzieć o przeziębieniu i grypie, by podjąć skuteczną walkę?

Jak rozpoznać rodzaj schorzenia?

Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych – najczęściej nosa i gardła, spowodowana działaniem wirusów. Objawy, które jej towarzyszą, to ból garda, katar i kaszel. Niestety leczenie przeziębienia jest wyłącznie objawowe, tzn. polega na złagodzeniu dolegliwości, a nie ich przyczyn, ponieważ ze względu na różnorodność wirusów wywołujących ten rodzaj infekcji, nie powstała ani skuteczna szczepionka, ani lek. Zaleca się więc odpoczynek i stosowanie preparatów obniżających gorączkę, przeciwbólowych i zmniejszających katar.


Objawy przeziębienia utrzymują się do 7 dni. Dobra wiadomość jest taka, że przeziębienie bardzo rzadko powoduje rozwój powikłań.

Grypa to z kolei zakażenie układu oddechowego, którego podłożem są wirusy typu A, B lub C. Pierwsza grupa jest najbardziej niebezpieczna dla zdrowia – to właśnie z niej wywodzi się np. grypa AH1N1, zwana popularnie świńską grypą.

Infekcja ta jest często mylona z przeziębieniem, ponieważ daje podobne objawy, jak katar, bóle głowy i gardła, gorączka, osłabienie, ale najistotniejsza różnica między grypą a przeziębieniem to powikłania. Grypa może prowadzić do rozwoju np. zapalenia oskrzeli, płuc, opon mózgowych, a nawet do zgonu. Najbardziej podatne na rozwój powikłań są dzieci i osoby starsze, a także z osłabionym układem odpornościowym.


Grypa a przeziębienie – różnice

Mimo że jedną i drugą infekcję rozróżnić można ze 100-procentową pewnością dopiero na podstawie badań laboratoryjnych, to istnieje kilka elementów pozwalających na wstępną diagnozę.


  • Grypa rozwija się i daje objawy szybciej, niż przeziębienie,
  • Katar w grypie występuje rzadziej, niż w przebiegu przeziębienia, ale jest bardziej nasilony,
  • Gardło boli częściej przy przeziębieniu,
  • Gorączka, ból głowy i mięśni to objawy charakterystyczne dla grypy: występują częściej, niż w przypadku przeziębienia,
  • Przeziębienie trwa krócej, niż grypa.

Grypa i przeziębienie – jak leczyć?

Zarówno w przypadku grypy, jak i przeziębienia, leczenie opiera się na łagodzeniu objawów. Warto je jednak podjąć, żeby skrócić czas trwania dolegliwości i uniknąć ryzyka rozwoju powikłań w przypadku grypy. Dobrze jest przyjmować preparat, który pozwoli kompleksowo rozprawić się z objawami infekcji np. Fervex. To lek, który dzięki połączeniu trzech aktywnych składników zwalcza aż 7 objawów przeziębienia i grypy, takich jak: gorączka, ból głowy, ból mięśni, ból gardła, katar, kichanie oraz łzawienie z oczu. Powrót do zdrowia przyspieszy także pozostanie w łóżku przynajmniej przez dwa dni i stosowanie domowych sposobów na przeziębienie i grypę.


Zachęcamy do głosowania:
stars for item with id = someItemID will appear here