Przeziębienie to efekt gwałtownego oziębienia całego ciała lub jego części. W wyniku oziębienia dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych. W wyniku ich kurczenia i rozkurczania się powstaje niedokrwienie tkanek i obrzęk błony śluzowej, spadają też zdolności obronne organizmu, tworząc tym samym przyjazne środowisko dla wirusów i bakterii.
Przeziębienie rozwija się wolno, organizm podejmuje walkę z infekcją, przeziębione dziecko może pokasływać, kichać i skarżyć się na uciążliwy katar.
Grypę wywołują natomiast wirusy, którymi dziecko może zarazić się od innych osób. Grypa atakuje nagle, pojawiają się dreszcze, ból głowy i mięśni, wysoka gorączka, mogą wystąpić także mdłości i biegunka. Ból gardła występuje raczej rzadko. W przypadku grypy pojawia się także męczący kaszel - początkowo suchy, następnie mokry.
Mniejszy apetyt podczas choroby to naturalna reakcja organizmu, który koncentruje się przede wszystkim na walce z wirusami i bakteriami.
Jeśli dziecko nie chce jeść, nie należy go zmuszać do przyjmowania posiłków, zwracając przy tym szczególną uwagę na odpowiednie nawadnianie.
Dieta w czasie grypy i przeziębienia u dziecka powinna być półpłynna lub płynna, ograniczyć należy ilość cukru na rzecz pożądanych witamin i składników mineralnych.
Długo gotowana owsianka posiada właściwości bakteriobójcze, ponadto wzmacnia organizm i zapobiega rozprzestrzenianiu się choroby. Godne polecenia są także gotowane warzywa, m.in. marchewka, która wykazuje działanie antagonistyczne względem bakterii gnilnych, zmniejszających przyswajalność składników odżywczych w jelitach.. Marchwianka czyli zupa na bazie marchwi, dzięki dużej zawartości pektyn wspomaga organizm w walce z biegunką.
Kolejne warzywo, które warto polecić to dynia, w której składzie znajduje się bardzo duża ilość karotenoidów (prekursorów witaminy A), kwas foliowy oraz znaczna ilość wody. Dynia jest warzywem lekkostrawnym, jej zaletą jest także delikatny smak. Warto więc uzupełnić dietę dziecka podczas grypy lub przeziębienia np. zupą z dyni.
Bezglutenowym, lekkostrawnym produktem jest również kasza jaglana, nota bene, jedyne zboże, które wykazuje właściwości alkalizujące. Kasza jaglana zawiera również wysokowartościowe białko.
W diecie chorego na przeziębienie lub grypę dziecka warto także uwzględnić ryż długoziarnisty, z którego można przygotować pożywny kleik lub podać z gotowanym, białym mięsem. Właściwości wzmacniające posiada także rosół oraz ryby morskie.
W ramach deseru można zaserwować choremu dziecku kisiel, budyń lub przecier owocowy.
W diecie dziecka w czasie przeziębienia lub grypy powinny znaleźć się również bakterie probiotyczne (priobiotyki). Szczególnie w przypadku grypy, która wymaga leczenia antybiotykami. I tutaj ważna uwaga, aby bezpośrednio przed podaniem dziecku leku (antybiotyku), jak również do dwóch godzin po jego zażyciu nie podawać również probiotyków, tylko odczekać zalecany czas, po którym powinna nastąpić dopiero aplikacja probiotyków.
Jeśli u dziecka pojawią się pierwsze symptomy przeziębienia lub grypy, warto sięgnąć po lek o kompleksowym działaniu, najlepiej w postaci płynnej. Doskonałym przykładem może być tutaj Fervex Junior, który może być stosowany już u dzieci powyżej 6-go roku życia. Fervex Junior zawiera 3 składniki aktywne, które zwalczają najbardziej uciążliwe objawy przeziębienia i grypy u dzieci:
1. Paracetamol - działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo;
2. Feniramina - zmniejsza przekrwienie, obrzęk błony śluzowej i wyciek wydzieliny z nosa;
3. Witamina C - skraca czas trwania objawów przeziębienia.
Fervex Junior dostępny jest w postaci saszetek, zawierających proszek, z którego można przygotować smaczny napój.
W przeciwieństwie do tradycyjnych leków, środek w postaci płynnej działa szybciej, a dodatkowo nawadnia organizm. Preparat może być spożywany niezależnie od posiłków.