Jak leczyć przeziębienie i grypę u cukrzyka?

Przeziębienie i grypa stanowią szczególne niebezpieczeństwo dla osób z cukrzycą. Diabetycy z uwagi na osłabienie układu immunologicznego są bardziej narażeni na rozwój infekcji, dłużej i ciężej je przechodzą. Częściej i cięższe są także powikłania po grypie u cukrzyka. Dlatego lekarze zalecają pacjentom z insulinoopornością sezonowe szczepienia – nie istnieją bowiem żadne przeciwskazania w relacji - cukrzyca a szczepionka przeciw grypie. Zalecane jest także unikanie miejsc potencjalnego zarażenia, np. dużych skupisk ludzi. W przypadku zaś złapania przeziębienia czy grypy, diabetycy powinni unikać pewnych grup leków, zwłaszcza zawierających cukier i alkohol w swym składzie.

Grypa u cukrzyków a zapotrzebowanie na insulinę

W trakcie infekcji dochodzi do przyśpieszonego wydzielania hormonów odpowiedzialnych za zwiększanie glikemii – przede wszystkim glukagonu oraz kortyzolu. Gwałtownie wzrasta na skutek tego zapotrzebowanie organizmu na podaż insuliny. W przypadku pojawienia się gorączki, może ono wzrosnąć nawet o 50% w porównaniu do stanu przed zachorowaniem. Grypa w cukrzycy wywołuje również stres fizjologiczny oraz stan zapalny, które z kolei przyczyniają się do podniesienia stężenia cukru (glukozy) we krwi.


Przeziębienie u cukrzyków i brak apetytu

Przeziębienie u cukrzyków wiąże się zwykle również z obniżeniem apetytu, a brak regularnych posiłków może doprowadzić do spadku wartości glikemii. Nie znaczy to jednak, że należy wówczas zaprzestać zwiększania dawki insuliny, gdyż jej niedobór mógłby przyczynić się do powstania kwasicy ketonowej. Ketony tworzą się w przypadku, kiedy organizm zostaje pozbawiony węglowodanów z pożywienia i zaczyna odżywiać się zgromadzonymi zapasami tłuszczu. Nie należy natomiast przyjmować wówczas cukru, który doprowadza do szybkich wahań glikemii. Aby utrzymać ją w normie trzeba regularnie sięgać po dodatkowe dawki insuliny, a także częściej niż zwykle dokonywać samokontroli stężenia cukru we krwi.


Leczenie grypy i przeziębienia u cukrzyka

Leczenie grypy u cukrzyka powinno być przeprowadzane z dużą ostrożnością. Warto przed sięgnięciem po leki dokładnie zapoznać się z ich składem, zwracając uwagę zarówno na substancje aktywne, jak i pomocnicze. Te drugie są odpowiedzialne m.in. za zapewnienie przyjemnego zapachu oraz smaku leku. Dlatego często wykorzystywany jest do tego celu cukier oraz alkohol. Niestety ich obecność stanowi spore ryzyko dla diabetyków. Przyjęcie preparatu z zawartością tego typu substancji pomocniczych może sprzyjać szybkim wahaniom stężenia glukozy we krwi, dodatkowo zwiększając i tak wysokie zapotrzebowanie na insulinę.


Leki na przeziębienie i grypę przy cukrzycy

Kiedy chcemy wziąć coś na przeziębienie dla cukrzyka, zwracajmy uwagę na obecność cukru ukrytego pod różnymi nazwami. Może on przyjmować postać syropu fruktozowo-glukozowego, glukozy, fruktozy lub sacharozy. Dopuszczalne jest natomiast przyjmowanie preparatów zawierających mannitol, jeżeli chorobą współwystępującą z grypą jest właśnie cukrzyca. Leki na przeziębienie bez jakiegokolwiek słodzika są natomiast najbezpieczniejsze. Warto poza tym zwracać uwagę na formę preparatów. Tabletki będą lepszym wyborem w porównaniu do drażetek, posiadających zazwyczaj warstwę cukru.


Powikłania po grypie u cukrzyka

Diabetycy przechodzący grypę są w większym stopniu narażeni na powikłania cukrzycowe. Zalicza się do nich przede wszystkim zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu nerek, a także nefropatię. Powikłania tego typu następują na skutek akumulacji leków w organizmie, które nie zostały wydalone wraz z moczem. Należy również zachować szczególną ostrożność jeżeli chodzi o zażywanie leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych oraz obkurczających naczynia.


Czy istnieją bezpieczne leki na przeziębienie i grypę dla cukrzyków?

Na szczęście na rynku leków możemy bez problemu odnaleźć leki na sezonowe infekcje, które prawidłowo stosowane nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia osób cierpiących na cukrzycę. Powinny być to przede wszystkim preparaty pozbawione zawartości cukru, alkoholu, kwasu acetylosalicylowego, ibuprofenu oraz pseudoefedryny.
Przykładem takiego środka jest Fervex D - lek dostępny bez recepty z zawartością paracetamolu, witaminy C (kwasu askorobowego) oraz feniraminy, która może być stosowana przy cukrzycy, a powoduje:

  • zmniejszenie przekrwienia i obrzęku błon śluzowych
  • udrażnia przewody nosowe,
  • hamuje odruch kichania i łzawienia oczu.

Fervex D jest polecany już przy pierwszych objawach grypy i przeziębienia takich jak: gorączka, ból gardła, bóle głowy, zmęczenie, bóle kości, kichanie, łzawienie oraz obrzęk błony śluzowej.


Zachęcamy do głosowania:
stars for item with id = someItemID will appear here