Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych – najczęściej nosa i gardła, spowodowana działaniem wirusów. Objawy, które jej towarzyszą, to ból garda, katar i kaszel. Niestety leczenie przeziębienia jest wyłącznie objawowe, tzn. polega na złagodzeniu dolegliwości, a nie ich przyczyn, ponieważ ze względu na różnorodność wirusów wywołujących ten rodzaj infekcji, nie powstała ani skuteczna szczepionka, ani lek. Zaleca się więc odpoczynek i stosowanie preparatów obniżających gorączkę, przeciwbólowych i zmniejszających katar.
Objawy przeziębienia utrzymują się do 7 dni. Dobra wiadomość jest taka, że przeziębienie bardzo rzadko powoduje rozwój powikłań.
Grypa to z kolei zakażenie układu oddechowego, którego podłożem są wirusy typu A, B lub C. Pierwsza grupa jest najbardziej niebezpieczna dla zdrowia – to właśnie z niej wywodzi się np. grypa AH1N1, zwana popularnie świńską grypą.
Infekcja ta jest często mylona z przeziębieniem, ponieważ daje podobne objawy, jak katar, bóle głowy i gardła, gorączka, osłabienie, ale najistotniejsza różnica między grypą a przeziębieniem to powikłania. Grypa może prowadzić do rozwoju np. zapalenia oskrzeli, płuc, opon mózgowych, a nawet do zgonu. Najbardziej podatne na rozwój powikłań są dzieci i osoby starsze, a także z osłabionym układem odpornościowym.
Mimo że jedną i drugą infekcję rozróżnić można ze 100-procentową pewnością dopiero na podstawie badań laboratoryjnych, to istnieje kilka elementów pozwalających na wstępną diagnozę.
Zarówno w przypadku grypy, jak i przeziębienia, leczenie opiera się na łagodzeniu objawów. Warto je jednak podjąć, żeby skrócić czas trwania dolegliwości i uniknąć ryzyka rozwoju powikłań w przypadku grypy. Dobrze jest przyjmować preparat, który pozwoli kompleksowo rozprawić się z objawami infekcji, a więc obniżyć gorączkę, zmniejszyć ból, złagodzić katar – np. Fervex. Powrót do zdrowia przyspieszy także pozostanie w łóżku przynajmniej przez dwa dni i stosowanie domowych sposobów na przeziębienie i grypę.