Czym jest przeziębienie?

Przeziębienie, a właściwie choroba przeziębieniowa jak poprawnie powinniśmy ją nazywać, mimo że nigdy nie została dokładnie zbadana, uważa się, że jest najczęstszą chorobą dotykającą ludzi. Każdy z nas prawdopodobnie zapadnie na nią przynajmniej raz w roku.
Przeziębienie - etapy choroby

Pierwsze objawy przeziębienia pojawiają się najczęściej około 1-2 dni po zakażeniu. Okres ten nazywamy okresem wylęgania. W tym czasie najczęściej skarżymy się na złe samopoczucie oraz uczucie drapania i swędzenia w gardle - w ten sposób rozpoznać można rozwój wirusa w naszych górnych drogach oddechowych. Objawy przeziębienia zwykle po 3-4 dniach od zakażenia osiągają największe nasilenie. W tym momencie mamy już do czynienia z pełnoobjawową chorobą. Oprócz wcześniejszych objawów pojawić się może: ból gardła, chrypka, katar i kichanie. Podczas kolejnych dni symptomy zaczynają stopniowo mijać i średnio po tygodniu od zakażenia przeziębienie całkowicie ustępuje. U niektórych katar może się jednak utrzymywać jeszcze nawet do 2 tygodni.


Objawy przeziębienia

Na początek uporządkujmy opisane powyżej objawy przeziębienia w kolejności ich możliwego pojawienia się: • złe samopoczucie i uczucie ogólnego rozbicia, • zapalenia gardła - drapanie przechodzące z czasem w ból, • nieżyt nosa - początkowo uczucie drapania i wyciek wodnistej wydzieliny spływającej po tylnej ścianie gardła, później uczucie zatkania i gęsta wydzielina, • dreszcze i gorączka (najczęściej nieprzekraczająca 38 stopni Celsjusza) - objaw ten częściej występuje u dzieci, • kaszel - suchy z tendencją przejścia w mokry, • objawy zapalenia spojówek - charakterystyczne dla zakażenia adenowirusami (jedne z wirusów wywołujących przeziębienie). Co bardzo ważne, nie wszystkie spośród wyżej wymienionych objawów przeziębienia muszą po kolei występować u każdego chorego.


Od kogo i jak możemy się zarazić.

Jak już wspominaliśmy przeziębienie jest chorobą wirusową, a co za tym idzie chorobą zakaźną. Niebezpieczne są więc skupiska ludzi, szczególnie w okresach zwiększonej zachorowalności. Główną drogą przenoszenia choroby jest droga kropelkowa - chorzy kaszląc lub kichając rozpylają wokół siebie wydzielinę zawierającą zakaźne kopie wirusa. Stąd ważne jest zasłanianie ust i nosa podczas tych czynności oraz odpowiednia higiena rąk, aby nie doszło do zakażenia przez bezpośredni kontakt z przedmiotami dotykanymi przez chorego.


Ile dni trwa przeziębienie leczone, a ile to nieleczone ?

Opisując etapy choroby przeziębieniowej pisaliśmy, że infekcja trwa około 7 dni. Przyjmuje się jednak, że w momencie wcześnie podjętego leczenia, okres ten może ulec pewnemu skróceniu, a sama infekcja ma łagodniejszy przebieg i jest mniej uciążliwa dla chorego. Już przy pierwszych objawach przeziębienia warto więc sięgnąć po Fervex - zawiera on: • paracetamol – który ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe) • witaminę C - przyjmuje się, że ma działanie wzmacniające odporność • feniraminę – mającą łagodzący wpływ na świąd błony śluzowej nosa, łzawienie, kichanie oraz katar, poprzez obkurczenie błony śluzowej. Podsumowując, na pytanie ile trwa leczone przeziębienie odpowiemy, że trwa prawdopodobnie krócej niż nieleczone, ale co ważniejsze jest na pewno dużo mniej uciążliwe, ponieważ nie odczuwamy aż w takim stopniu jego objawów.


Zachęcamy do głosowania:
stars for item with id = someItemID will appear here