Co podać dziecku na przeziębienie?

Jesień przynosi ze sobą często zimne i pochmurne dni. Jest to pora roku, kiedy zaczynają się przeziębienia, szczególnie wśród dzieci. Jak zawsze nieocenione są domowe metody stosowane przez nasze babki i prababki, czyli sok malinowy, napar z lipy, miód i wełniane skarpetki na noc… Jak wyleczyć przeziębienie u dziecka?

Objawy przeziębienia u dzieci

Dzieci są bardzo wrażliwe na przeziębienie i wszelkie infekcje. Zarażenie wirusem, prowadzące do zakażenia górnych dróg oddechowych następuje drogą kropelkową. Patogeny, które znajdą się na skórze, pozostają aktywne przez wiele godzin. Dlatego właśnie tak ważna jest higiena osobista oraz unikanie kontaktów dziecka z osobami, które mają katar, kichają lub kaszlą. Niestety, nie zawsze uda się uniknąć przeziębienia u dziecka. Można je natomiast dość łatwo zauważyć: dziecko jest niespokojne, kicha. Nie chce jeść, ani pić, ponieważ w wyniku obrzęku śluzówki nosa, zmuszone jest oddychać przez usta. Powyższym objawom bardzo często towarzyszy gorączka, która trwa około 3 – 4 dni.


Co na początek przeziębienia u dziecka

Bardzo często o pierwszych objawach przeziębienia poinformuje nas samo dziecko. Będzie skarżyć się na katar, ból gardła, kaszel, ogólne osłabienie. Przy szybkiej i odpowiedniej reakcji, przeziębienie u dziecka nie powinno się rozwinąć, organizm powinien sobie sam poradzić. Przede wszystkim należy sprawdzić temperaturę ciała, która jest najlepszym wskaźnikiem tego, że organizm walczy z chorobą. Nie można jednak dopuścić, aby przekroczyła 38 stopni. Po 2 – 3 dniach gorączka powinna ustąpić, natomiast pozostałe objawy mogą trwać jeszcze przez kilka dni (kaszel utrzymuje się nawet do 2 tygodni).


Jak wyleczyć przeziębienie u dziecka

Na przeziębienie, a więc wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych, nie stosuje się antybiotyków. W aptekach znaleźć można leki przeciwwirusowe, które dostępne są bez recepty, jednak z uwagi na skutki uboczne, przed podaniem ich należy skonsultować się z farmaceutą lub z pediatrą. Najlepiej, jeśli organizm sam zwalczy infekcję – wzrasta wówczas jego odporność w przyszłości. Objawy przeziębienia można skutecznie łagodzić, stosując odpowiednie zioła i witaminy.


Przeziębienie u dziecka - leki

Temperaturę przekraczającą 38 stopni należy koniecznie zwalczać, ponieważ wpływa niekorzystnie na ośrodkowy układ nerwowy i krążenia, nerki oraz wątrobę. Na przeziębienie u dziecka powyżej 6 lat można zastosować Fervex Junior. Dzieciom do 12 roku życia nie należy natomiast podawać leków zawierających kwas acetylosalicylowy, ponieważ może on spowodować ostre zaburzenie czynności wątroby i mózgu (zespół Reye’a). Ważne jest, aby dziecko przyjmowało dużo płynów. Podaje się więc rozgrzewające i napotne herbatki z lipy słodzone miodem oraz sok z malin i czarnego bzu, które obniżają gorączkę.


Ból gardła

Podczas przeziębienia u dziecka, jeżeli występuje infekcja gardła pomocne mogą okazać się syropy z babki lancetowatej, tymianku z podbiałem i cukierki szałwiowe. Łagodzą one ból, działają nawilżająco i powlekająco na błony śluzowe, wykazują również działanie antyseptyczne.


Kaszel

Oddychanie ułatwiają inhalacje z mięty, tymianku i soli morskiej. W początkowym stadium przeziębienia u dziecka kaszel jest suchy, dlatego należy go łagodzić, aby nie podrażniać oskrzeli (syrop prawoślazowy lub z liścia babki lancetowatej). Później, z powodu pojawiającej się wydzieliny, kaszel staje się mokry, Wówczas stosuje się środki, ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny. Można też samodzielnie przygotować syrop z cukru i cebuli.


Katar

W początkowym stadium przeziębienia u dzieci katar jest wodnisty, dopiero po 2 – 3 dniach gęstnieje i staje się śluzowaty. Towarzyszy mu kichanie i uczucie drapania w gardle. Niestety, katar osłabia zmysł smaku i powonienia, zmniejszając łaknienie u dziecka. Aby umożliwić swobodne oddychanie podczas snu, stosuje się np. maść majerankową pod nos. Należy często oczyszczać nos z wydzieliny (każdą dziurkę oddzielnie). Ponadto zalecane są roztwory soli fizjologicznej lub morskiej, które zaaplikowane do nosa rozrzedzają wydzielinę, a tym samym ułatwiają jej usuwanie.


Już pierwsze objawy przeziębienia u dzieci warto skonsultować z lekarzem pediatrą, ponieważ każde dziecko choruje inaczej, a niektóre symptomy, mogą być zapowiedzią innych, poważniejszych infekcji.

Zachęcamy do głosowania:
stars for item with id = someItemID will appear here