Grypa u dzieci – co warto wiedzieć?

Jak wiadomo, grypa jest zakaźną chorobą wirusową, która w większości przypadków jest przenoszona drogą kropelkową. Oznacza to, że nawet przebywanie w otoczeniu osób chorych, które nie zadbają o zachowanie podstawowych zasad higieny osobistej i nie zasłonią ust oraz nosa podczas kichania, może skutkować zarażeniem się wirusem grypy. W związku z tym, bardzo trudno jest ustrzec nasze dzieci przed zarażeniem, zwłaszcza, że wirus ten zmienia swoje właściwości każdego roku. Co zatem możemy zrobić, gdy zauważymy pierwsze objawy grypy u dzieci? Oto kilka podpowiedzi.

Przebieg grypy u dziecka

Wirus grypy u dziecka rozwija się przez około dwa tygodnie od momentu zarażenia nim. Dopiero po tym czasie, możemy zauważyć pierwsze objawy choroby, do których należy przede wszystkim wysoka gorączka, ale również takie dolegliwości jak bóle mięśni oraz kości, ból głowy i gardła, dreszcze i ogólne osłabienie organizmu. O rozwijającej się chorobie świadczy także zachowanie dziecka, które w takim przypadku jest często senne, apatyczne oraz marudne.
W niektórych przypadkach, oprócz grypy, u dzieci może pojawić się także: biegunka, katar, wymioty, duszności czy nawet zapalenie ucha środkowego.


Leczenie grypy u dzieci

Grypy nie leczy się przy pomocy antybiotyków, choć czasami są one przepisywane przez lekarza. Dzieje się tak przede wszystkim w sytuacji, gdy podejrzewa on rozwój infekcji bakteryjnej.
Jeśli natomiast chodzi o domowe sposoby na grypę u dzieci to najważniejsze jest dbanie o odpowiednie nawadnianie małego pacjenta. Doskonale sprawdzają się tutaj ciepłe herbatki z dodatkiem miodu, cytryny lub soków owocowych.
W związku z tym, że wiele dzieci chorujących na grypę odczuwa brak apetytu, musimy być przygotowani na to, że nasza pociecha nie będzie chciała zbyt wiele jeść. Musimy jednak pilnować, aby dziecko zjadało choćby minimalne ilości pokarmów.
Warto również nawilżyć powietrze w pokoju dziecka, co można osiągnąć poprzez namoczenie ręcznika i ułożenie go na kaloryferze.
Zaleca się, aby dzieci chorujące na grypę spędziły przynajmniej tydzień w domu, jednak całkowite wyleczenie może tak naprawdę potrwać nawet dwa tygodnie.


Co na grypę dla dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się jakiego rodzaju leki warto podawać dzieciom, u których pojawiają się objawy grypy. Przede wszystkim, należy stawiać na sprawdzone leki zwalczające objawy przeziębienia i grypy, do których należy Fervex Junior. Stworzony specjalnie dla dzieci powyżej 6 lat lek, ma postać gorącego napoju o malinowym smaku, który przypadnie do gustu każdemu maluchowi. Najważniejsze jednak jest to, że zawarte w nim trzy składniki aktywne, wspomagają organizm dziecka w walce z objawami grypy, a zatem z gorączką, bólami mięśni, gardła oraz głowy, czy też katarem.

Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie lekceważyć objawów grypy u dzieci, gdyż powikłania tej choroby mogą być bardzo poważne.


Zachęcamy do głosowania:
stars for item with id = someItemID will appear here