Dreszcze – nieprzyjemny objaw grypy i przeziębienia

Dreszcze co oznaczają?

Dreszcze to uczucie zima połączone z drżeniem mięśni, które może się pojawić na skutek infekcji lub w wyniku reakcji nerwowej na czynnik zewnętrzny. Są to nieskoordynowane skurcze drobnych grup mięśniowych, które występują jako objaw zmian temperatury ciała spowodowanych przyczynami wewnętrznymi (infekcją, stresem) lub zewnętrznymi (zmarznięciem). Dreszcze mogą być objawem pozytywnym służącym np. ogrzaniu ciała po przemarznięciu lub patologicznym, kiedy do organizmu przenikają czynniki chorobotwórcze (bakterie, wirusy). Wówczas dreszcze są uciążliwym objawem, który w połączeniu z podwyższoną temperaturą może prowadzić do wycieńczenia organizmu.


Przeszywające ciarki, dreszcze czy uczucie zimna mogą być symptomami nadchodzącego przeziębienia lub grypy.

Wrażenie nagłego uczucia zimna może być wczesnym objawem przeziębienia lub innej infekcji (wirusowej, bakteryjnej, pasożytniczej lub grzybiczej), w szczególności jeżeli odczuciu dreszczy dodatkowo towarzyszy złe samopoczucie i ogólne osłabienie oraz katar kaszel czy ból brzucha. Na skutek ataku czynników chorobotwórczych i obrony organizmu może pojawiać się gorączka lub stan podgorączkowy. W przebiegu przeziębienia u osoby dorosłej zdarza się przejściowy spadek temperatury ciała we wczesnych stadiach choroby, czego objawem również są dreszcze i odczucie zimna.


Czy i kiedy zgłosić się do lekarza?

Dreszcze mogą też być reakcją organizmu na stres czy przemęczenie będące skutkiem przedłużonej pracy, ale istnieje szereg innych przyczyn mogących je wywołać jak cukrzyca, anemia, zapalenia pęcherza moczowego, menopauza, choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, zaburzenia psychiczne, bezsenność czy reakcja na przyjmowane leki. Dreszcze wywołane przez powyższe przyczyny najczęściej przebiegają bez wystąpienia gorączki.


Należy pamiętać ze dreszcze nie są zawsze objawem wymagającym leczenia, jeżeli natomiast towarzyszą im dodatkowe objawy (gorączka, bóle np. nerek) lub dreszcze utrzymują się przez dłuższy czas, a domowe sposoby nie pomagają, należy zasięgnąć porady lekarskiej, szczególnie w odniesieniu do dzieci i osób w podeszłym wieku.


Co stosować na dreszcze?

Nie ma idealnego, jednego sposobu na złagodzenie dreszczy a sposób postępowania w przypadku ich wystąpienia zależy od ich przyczyny. Na pewno, jeśli dreszczom towarzyszy uczucie zimna, pomocne będzie ogrzanie organizmu, przykrycie się ciepłą kołdrą lub kocem szczególnie w przypadku dopadających nas dreszczy w nocy. Jeśli przyczyną dreszczy jest infekcja, której dodatkowo towarzyszy gorączka, złagodzenie objawów może nastąpić po zastosowaniu leków takich jak Fervex, dostępnych bez recepty, w postaci saszetek rozpuszczanych w wodzie oraz piciu dużej ilości gorących płynów (herbata z malinami, napary). Jeżeli dreszcze i odczucie zimna są spowodowane przemęczeniem organizmu to lekiem na nie będzie po prostu odpoczynek.


Zachęcamy do głosowania:
stars for item with id = someItemID will appear here