Katar - objawy, przyczyny i leczenie

Katar jest częstą dolegliwością objawiającą się wyciekiem charakterystycznej wydzieliny z nosa, która w zależności od przyczyny, różni się konsystencją i barwą. Inny katar pojawia się w przypadku alergii, inny z kolei, gdy mamy do czynienia z infekcją wirusową lub bakteryjną. Bez względu na to z którą opcją mamy do czynienia, katar jest zjawiskiem wyjątkowo uciążliwym, warto więc wiedzieć w jaki sposób można go leczyć. Aby znaleźć odpowiednie remedium, warto wcześniej zapoznać się z przyczynami i objawami poszczególnych rodzajów kataru oraz zrozumieć mechanizm powodujący ten kłopotliwy problem.

Co to jest katar?

Katar jest jedną z reakcji naszego systemu obronnego, który zauważając obecność potencjalnego zagrożenia, takiego jak wirusy czy bakterie, zaczyna produkować wydzielinę mającą za zadanie powstrzymanie inwazji szkodliwych mikroorganizmów. Podczas infekcji górnych dróg oddechowych, wydzielina z nosa jest również pomocna w wydalaniu zakażonego materiału. Należy zatem pamiętać o częstym myciu rąk. Katar z nosa może być również symptomem towarzyszącym alergiom lub urazom mechanicznym nosa, na przykład w przypadku podrażnienia śluzówki.


Najczęstsze przyczyny kataru

Infekcyjne, powodowane najczęściej przez wirusy odpowiedzialne za wywoływanie przeziębienia i grypy. Towarzyszą im inne objawy, takie jak ból głowy i gardła oraz gorączka. Na początku infekcji katar jest rzadki i przezroczysty i nabiera gęstości i koloru w późniejszych fazach choroby, która zwykle mija w ciągu 7-10 dni.
Alergiczne, mogące pojawiać się sezonowo jako reakcja uczuleniowa na pyłki, lub przewlekle, kilka razy do roku w wyniku innych rodzajów alergii, w tym tej na kurz i pierze oraz sierść zwierząt domowych.


Przewlekły katar

Przewlekły katar zwany również chronicznym pojawia się w przypadku częstej ekspozycji na poszczególne alergeny, takie jak roztocza kurzu domowego czy sierść psa lub kota. W zależności od naszego miejsca zamieszkania, ciągły katar może mieć też związek z pyłkami roślin obecnymi przez większość roku. Inne objawy związane z przewlekłym katarem o charakterze alergicznym to powtarzające się zapalenia spojówek oraz ucha, łzawienie i zaczerwienienie oczu a także swędzenie nosa i kichanie. Wydzielina zwykle ma postać półpłynną o przezroczystym kolorze. Długotrwały katar u dziecka może mieć te same przyczyny co u dorosłych, z tą różnicą, że czasami daje dodatkowe objawy, które mogą być łatwo pomylone z przeziębieniem lub grypą. Jeżeli martwi nas częste chorowanie najmłodszych członków rodziny, warto rozważyć inne przyczyny niż infekcje wirusowe i bakteryjne spowodowane częstą ekspozycją na mikroorganizmy w szkole czy przedszkolu. Może się bowiem okazać, że dziecko po prostu cierpi na chroniczny katar w wyniku alergii, z którą można walczyć poprzez usuwanie obecnych w naszym otoczeniu alergenów.


Jak zwalczyć katar?

Jeżeli mamy do czynienia z katarem o podłożu infekcyjnym, któremu towarzyszą objawy grypopodobne, możemy zastosować coś co pomoże złagodzić uciążliwe symptomy, na przykład Fervex. Pamiętajmy, że preparatu nie należy stosować dłużej niż 5 dni bez porozumienia z lekarzem. Jeżeli więc dokuczliwy nieżyt nosa utrzymuje się znacznie dłużej, warto rozważyć wizytę u specjalisty.


Chroniczny katar o podłożu alergicznym można często szybko wyleczyć, zarówno u dziecka jak i osoby dorosłej, poprzez pozbycie się potencjalnego źródła alergenów. Pierwszym krokiem będzie wizyta u lekarza, który po wstępnym wywiadzie i analizie objawów, doradzi jaki pakiet badań będzie najbardziej odpowiedni.


W międzyczasie można stosować leki na katar łagodzące również pozostałe symptomy alergii. Są one zwykle dostępne bez recepty, należy jednak pamiętać, że część z nich nie jest zalecana dla dzieci poniżej dwunastego roku życia. Niektóre nie są również odpowiednie dla osób prowadzących samochód lub obsługujących ciężkie maszyny w pracy, ponieważ mogą zaburzać funkcje motoryczne. Każdorazowo należy więc zapoznać się z ulotką danego leku albo skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.


Inną przyczyną przewlekłego kataru u dziecka może być podrażnienie śluzówki nosa spowodowane zbyt suchym powietrzem w domu. Jeżeli takie podejrzenie jest zasadne, można skorzystać ze specjalnych nawilżaczy powietrza.


Zachęcamy do głosowania:
stars for item with id = someItemID will appear here