Co na katar?

Katarem nazywamy również nieżyt nosa. Pojawia się najczęściej jesienią i zimą, często towarzysząc objawom przeziębienia i grypy. Pomimo tego, że nie ma jednoznacznego sposobu, aby się przed nim ustrzec, można zastosować środki łagodzące objawy i stymulujące szybszy powrót do zdrowia.

Przezroczysty katar z nosa pojawia się zwykle w początkowej fazie przeziębienia. Kiedy przybiera gęstą konsystencję, oznacza to, że organizm stara się uchronić przez napływem wirusów i bakterii z otoczenia. Gęsty zielony katar jest z kolei znakiem prawidłowego funkcjonowania naszego systemu obronnego, jego kolor pochodzi bowiem od zwalczających infekcję limfocytów. Zarówno katar zielony jak i żółty, mogą być jednak symptomem konkretnych chorób dających grypopodobne objawy, takie jak: • zapalenie oskrzeli • mukowiscydoza • zapalenie płuc • zapalenie zatok


Zielony lub żółty katar u dziecka

Jeśli zielony lub żółty katar pojawi się u dziecka i towarzyszą mu inne niepokojące objawy, warto zwrócić się o pomoc do lekarza. Należy pamiętać, że o ile wysoka temperatura jest zachowaniem obronnym dorosłego organizmu i może pomóc w złagodzeniu infekcji, w przypadku dzieci może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Młody organizm nie posiada bowiem wystarczająco rozwiniętego systemu termoregulacji, dlatego gorączka może więc w szybkim tempie przekształcić się w stan zagrażający życiu.


Jeżeli jednak typowa grypa lub przeziębienie trapią osobę dorosłą, warto udać się do apteki po leki ułatwiające codzienne funkcjonowanie, które łagodzą przebieg choroby, takie jak na przykład Fervex.

Co oznacza gęsty katar?

Gęsty katar jest czasami symptomem rozwijającego się zapalenia zatok, które może dodatkowo przyczynić się do infekcji ucha lub gardła. Gęsty zielony lub żółty katar często oznacza namnażanie się mikroorganizmów w górnej części dróg oddechowych, szczególnie jeżeli nos jest zablokowany. Należy jednak pamiętać, że objawy te często są związane z typowym przeziębieniem i katar bakteryjny nie zawsze wymaga interwencji lekarza. Jeżeli jednak jesteśmy zaniepokojeni swoim stanem, warto zdecydować się na wizytę w przychodni, gdzie naturę problemu oceni specjalista.


Przezroczysty katar

Gęsty przezroczysty katar pojawiający się kilka razy do roku może oznaczać chroniczne uczulenie, zwykle na coś co znajduje się w naszym otoczeniu, np. na kurz lub różne rodzaje pierza używanego do produkcji poduszek. Jeżeli istnieje podejrzenie, że właśnie to może być powodem nawracającego kataru z nosa, warto przeprowadzić testy na poszczególne alergeny. Objawem uczulenia sezonowego, za które odpowiadają pyłki roślinne, jest z kolei katar wodnisty, któremu nierzadko towarzyszy pieczenie, łzawienie i świąd oczu.
Jak leczyć katar?

Leki na katar mogą złagodzić uciążliwe objawy, pozwalając na odzyskanie energii i dobrego samopoczucia. Dlatego warto sięgać po nie już przy pierwszych symptomach.
Na rynku dostępne są różne preparaty, dedykowane tylko do leczenia objawów kataru, jak i takie, które zwalczają uciążliwe objawy przeziębienia i grypy w tym katar. Takim preparatem jest Fervex, który oprócz działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego, wykazuje działanie przeciwhistaminowe: zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, przez co udrożnia przewody nosowe, a także hamuje odruch kichania i łzawienie oczu.
Pomocne mogą okazać się również inhalacje z dodatkiem olejku eukaliptusowego lub rumianku. Zalecane jest także częste picie płynów, ponieważ wzmacnia to organizm i pobudza jego regenerację.


Jak leczyć katar u dziecka?

Radzenie sobie z katarem u najmłodszych jest trudniejszym wyzwaniem, ze względu na mniejszą wytrzymałość dzieci na uciążliwe symptomy. Katar u dziecka zdarza się znacznie częściej niż u dorosłych, ze względu na słabiej rozwinięty system odpornościowy i ciągłą ekspozycję na wirusy i bakterie w przedszkolach i żłobkach.
Najważniejszą zasadą znajdującą zastosowanie u każdego chorego, bez względu na wiek jest stałe nawadnianie. Warto podawać napoje, które maluch będzie chętnie wypijał, takie jak soki owocowe z dużą ilością witamin. Dobrym pomysłem będzie również nauka wydmuchiwania nosa od najmłodszych lat, co zwiększy komfort zarówno dziecka jak i rodzica. W niektórych przypadkach należy jednak zwrócić się do lekarza, szczególnie jeśli katar pojawi się u niemowlęcia w pierwszym roku życia i znacząco utrudnia oddychanie.
Dla dzieci starszych ciekawą propozycją jest Fervex Junior, który możemy podać dzieciom w wieku powyżej 6-ciu lat. Ma postać napoju o malinowym smaku, który przypadnie do gustu każdemu maluchowi. W swoim składzie, oprócz paracetamolu i witaminy C, zawiera feniraminę, która zmniejsza przekrwienie i obrzęk błon śluzowych, przez co udrażnia przewody nosowe, a także hamuje odruch kichania i łzawienie oczu.


Zachęcamy do głosowania:
stars for item with id = someItemID will appear here