Jak sobie radzić z gorączką i bólem głowy?

Zmienna pogoda towarzysząca jesienno-zimowemu przesileniu czy wczesnej wiośnie, skutkuje częstymi infekcjami wirusowymi w postaci przeziębienia lub grypy. Mają one wiele podobnych symptomów, choć nie są tym samym. Poznaj typowe oznaki przeziębienia i grypy oraz dowiedz się, jak zareagować przy wystąpieniu pierwszych objawów.

Bóle głowy i gorączka - przyczyny

Ból głowy może być symptomem wielu schorzeń. Mogą to być zarówno stany zapalne, zmiany czy urazy w obrębie głowy szyi i karku, jak i choroby typu nadciśnienie lub niedoczynność tarczycy. Regularnie pojawiające się dokuczliwe bóle mogą oznaczać migrenę, zwłaszcza jeśli towarzyszą im nudności, światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, mrowienie i drętwienie kończyn. W każdym takim przypadku, jeżeli cierpimy na regularne dolegliwości bólowe, powinniśmy udać się do lekarza, ponieważ mogą one sygnalizować poważną chorobę.


Jednak jeżeli ból głowy pojawi się nagle, niespodziewanie i jest silny (najczęściej w okolicy skroni lub w obrębie czoła), może on być objawem grypy lub przeziębienia, bowiem bóle głowy i gorączka są typowe dla tego rodzaju infekcji wirusowych. Towarzyszą temu dodatkowe dolegliwości w postaci kaszlu, kataru, bólu gardła, chrypy, oraz ogólnego osłabienia. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z przeziębieniem, czy z grypą, stopień nasilenia dolegliwości jest różny, podobnie jak czas trwania choroby. W jednym i drugim przypadku warto jednak już przy pierwszych objawach sięgnąć po dostępne bez recepty leki łagodzące objawy i przebieg choroby, takie jak na przykład Fervex.


Grypa a przeziębienie

Przeziębienie to zakażenie wirusowe górnych dróg oddechowych, rozwijające się raczej powoli i ustępujące zazwyczaj w ciągu kilku dni. Najbardziej charakterystycznym objawem jest uciążliwy katar oraz niezbyt wysoka, narastająca powoli gorączka, umiarkowany ból głowy, kaszel, niekiedy ból gardła i chrypka, lekkie osłabienie. Przeziębienie trwa kilka dni, a powrót do zdrowia i sił następuje dość szybko.


Grypa z kolei to ostra choroba zakaźna układu oddechowego, której towarzyszy wysoka gorączka i ból głowy, nieraz wyjątkowo dokuczliwy, oraz silne bóle mięśni i stawów, uciążliwy suchy kaszel, uczucie zmęczenia i osłabienia, niekiedy dreszcze, światłowstręt i duszności. Pojawia się gwałtownie i nieleczona może grozić poważnymi powikłaniami.


Co na ból głowy i gorączkę, które wynikają z infekcji?

W przypadku zarówno pierwszych objawów przeziębienia, jak i grypy pomocny okaże się Fervex zawierający: • paracetamol - zwalczający gorączkę i bóle głowy, • feniraminę - łagodzącą katar, • witaminę C - mającą istotny wpływ na odporność organizmu. Dodatkowo organizm musi wypocząć, aby móc skutecznie podjąć walkę z wirusami. Zalecany jest więc kilkudniowy odpoczynek w formie leżenia w łóżku oraz, co równie ważne, odpowiednie nawodnienie organizmu.


Zachęcamy do głosowania:
stars for item with id = someItemID will appear here